Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Dwa zamachy na ukraińskie reformy

W poniedziałek 21 kwietnia miały miejsce dwa zamachy. I nie chodzi o alarm bombowy w kijowskim metrze ani kolejny ostrzał w strefie ATO, choć one także się wydarzyły. Zamachy wymierzone były w ukraińskie reformy, te, których domagali się marznący na Majdanie ludzie, mianowicie reorganizację prokuratury i oczyszczenie władzy poprzez lustrację. Najwyraźniej władza zapomniała o ofiarach ubiegłorocznego protestu, a utworzony przez Janukowycza system nie wygląda tak źle, gdy się go ogląda z kierowniczych posad.

Prokuratura dla prezydenta

Nowa ustawa „O prokuraturze”, która przewiduje szereg pozytywnie zaopiniowanych przez instytucje międzynarodowe reform, została przyjęta w październiku ubiegłego roku. Z uwagi na konieczność licznych zmian strukturalnych i utworzenie nowych jednostek (między innymi zdecentralizowanych lokalnych prokuratur i wyspecjalizowanej prokuratury antykorupcyjnej), miała wejść w życie pół roku później – 25 kwietnia 2015 roku. Jednak do dziś nie zrealizowano wielu postanowień, w związku z czym system prokuratury nie jest w stanie pracować w zgodzie z nową ustawą.

Some description

Rozwiązanie sytuacji było jedno: przyjęcie przez parlament nowelizacji do ustawy, ujmującej nowe ramy czasowe przygotowań i wejścia w życie reformy. W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano kilka propozycji. Uwagę przykuły dwie z nich. Pierwsza została zaproponowana przez Ihora Łucenkę, szefa prezydenckiej frakcji „Blok Petra Poroszenki”. Spotkała się ona z ogromną krytyką społeczeństwa obywatelskiego, które z kolei poparło drugą, wniesioną przez kilku deputowanych uchodzących za najbardziej progresywnych w parlamencie. Rano, przed głosowaniami, pod parlamentem urządzono manifestację i kampanię informacyjną.

Pomimo popartych ekspercką argumentacją wystąpień aktywistów i fali krytyki ze strony koalicji, przyjęto pierwszy wariant. Przewiduje on przesunięcie reformy prokuratury o kolejne trzy miesiące. Jak twierdzą komentatorzy think-tanku „Reanimacyjny Pakiet Reform”, oznacza to dalsze funkcjonowanie w zawieszeniu, bowiem nie ma przeciwwskazań, aby po tym czasie znów przełożyć reformę. Niemożliwa jest również praca nowoutworzonego Biura Antykorupcyjnego, które powinno ściśle współpracować z przewidzianą w ustawie Prokuraturą Antykorupcyjną. W późniejszym wywiadzie niejako potwierdził to autor przyjętego projektu. „Nie widzę możliwości rozwiązania choćby jednej głośnej korupcyjnej sprawy wcześniej niż na początku następnego roku” – powiedział Łucenko.

Takie postępowanie w wykonaniu dwóch ludzi prezydenta Poroszenki – najpierw kompletne ignorowanie swoich obowiązków przez Witalija Jaremę, a następnie rejestracja z naruszeniem umowy koalicyjnej projektu Łucenki, oraz jego poparcie przez dwie największe frakcje – to sabotaż reformy prokuratury, próba zachowania nad nią maksymalnej kontroli i wpływu. „Front Ludowy i Blok Petra Poroszenki umówiły się między sobą i przepychają ustawę na szybko, bez ekspertyz, prac w komisji oraz poparcia społecznego. To staje się już tradycją dla obecnego rządu” – podsumowuje Mykoła Chawroniuk z Centrum Reform Polityczno-Prawnych.

Lustracja lustrujących

Jak się okazuje, trzeszczy nie tylko w koalicji parlamentarnej. Także między rządowymi resortami nie układa się najlepiej. Podczas gdy uwaga opinii publicznej zwrócona była na posiedzenie Rady Najwyższej Ukrainy, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (co nie od początku było jasne z powodu braku jasnych deklaracji i zapowiedzi) rozpoczęło operację specjalną polegającą na przeszukaniu mieszkań i biur urzędników Departamentu ds. Lustracji przy Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym jego przewodniczącej Tetiany Kozaczenko i zastępcy Dmytra Dymowa.

Oficjalnym powodem były działania operacyjne w sprawie podrobionego dokumentu z podpisem urzędnika tegoż ministerstwa, który zwalniał z lustracji zastępczynię szefa Państwowej Służby Podatkowej. Jak twierdzi dziennikarz Denys Bihus, to właśnie Kozaczenko wykryła i nagłośniła tę sprawę, a teraz Anna Ihnatenko, której przez to nie uda się uniknąć zwolnienia, próbuje się zemścić. Sama Kozaczenko uważa, że zamieszanie z podrobionym podpisem to jedynie powód, aby wydobyć z departamentu nazwiska i posady osób, wobec których ma być zastosowana lustracja, i usiłować w ten sposób się od niej uchylić.

„Myślę, że niniejsze przeszukania to świetny obraz potwierdzający słuszność lustracji, która odbywa się w kraju” – skomentował sytuację Jehor Soboliev, jeden z autorów ustawy „O oczyszczeniu władzy”. „Trzeba powstrzymać próby sabotażu lustracji, który za pomocą organów władzy stara się przeprowadzić Prokuratura Generalna” – dodał deputowany.

Some description

Całe zajście na bieżąco opisywali w portalach społecznościowych dziennikarze. Ostatecznie nie udało się wejść do mieszkania szefowej departamentu, a uciekająca przed kamerą śledcza nie chciała się przedstawić ani przedłożyć nakazu. Jednocześnie w biurze w Ministerstwie Sprawiedliwości zabezpieczono kilka kompletów dokumentów i dysków twardych. „Tetiana nie wyklucza, że przeszukanie jest próbą bezpośredniego nacisku na jej osobę” – napisał na Facebooku sekretarz Społecznej Rady Lustracyjnej Maksym Mańkowski.

Na tym nie koniec. Dziś przez blisko siedem godzin przesłuchiwano Kozaczenko w Głównym Urzędzie Śledczym MSW. Sprawa może trwać jeszcze długo, co przede wszystkim będzie wizerunkowym ciosem dla „głównej lustratorki Ukrainy”, próbą dyskredytacji Ministerstwa Sprawiedliwości odpowiadającego za proces „oczyszczenia władzy”. Wiele wskazuje na to, że Rewolucja Godności nie zmieniła mentalności polityków. Zmieniły się twarze, ale system pozostał. Tworzący się wokół prezydenta i premiera klan, mający reprezentację parlamentarną w postaci dwóch największych frakcji, stara się w maksymalnym stopniu zachować wpływ na wszystkie organy państwowe. Lustracja i sprawnie działająca, niezależna prokuratura, a w perspektywie niezawisłe sądy i zanik korupcji, nie są im na rękę.