Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Jak mieszkają żołnierze w ATO

Stworzenie odpowiednich warunków życia na froncie nie jest rzeczą łatwą, szczególnie zimą. Zazwyczaj na niewielkich przestrzeniach żyją żołnierze i ich ekwipunek, który zajmuje większość wolnego miejsca. Przestrzeń osobista i prywatność są tu trudne do zorganizowania.

W batalionie Kijów-2 każdy metr kwadratowy jest zajęty. Do tego stopnia, że punkt pierwszej pomocy wciąż znajduje się w namiocie - nie było go dokąd przenieść. Również niektórzy żołnierze ciągle śpią "na świeżym powietrzu".... Co prawda sami ze śmiechem mówią, że to specjalnie nie ma znaczenia, bo czasu na spanie nie ma tak dużo, żeby zmarznąć...

Some description

Some description

Some description

Some description

***

Jeżeli uważasz pracę naszych korespondentów za ważną, wesprzyj misję ODF na Wschodzie, w ramach której przygladamy się wydarzeniom w strefie ATO, gdzie obecnie trwają działania wojenne i terrorystyczne. Wpłat można dokonywać na konto - Alior Bank SA PL: 98 2490 0005 0000 4530 4115 2508 Przelew należy opatrzyć tytułem "korespondenci ODF". Jako Fundacja w ramach zbiórki publicznej pomagamy także wyposażyć ukraińskich wojskowych i Gwardię Narodową w środki ochrony życia i zdrowia – m.in. kamizelki kuloodporne i hełmy. Uruchomiliśmy stronę kuloodporni.org na której znajdują się informacje o tym jak można pomóc, ile udało nam się już zebrać oraz ile sprzętu ochronnego przekazaliśmy. Wpłat można dokonywać na konto - Alior Bank SA PL: 56 2490 0005 0000 4600 5911 3255. Przelew trzeba opatrzyć tytułem “bronezhylety”.