Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Lustracja: za a nawet przeciw!

Konstytucyjny Sąd Ukrainy miał wczoraj zdecydować o zgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją. Nie zdecydował, ale dał kilka istotnych sygnałów, z których wniosek można sprowadzić do parafrazy słynnego powiedzenia: „Za, a nawet przeciw!”.

Od 8 rano do wczesnego popołudnia, mieszczący się w centrum Kijowa budynek sądu był otoczony przez setki aktywistów. Stawili się przedstawiciele takich organizacji jak: Samoobrona Majdanu, Automajdan, Automajdan Kijów, Wspólna Sprawa, RUCH i wiele innych. Powiewały narodowe, organizacyjne i partyjne flagi. Zmotoryzowani pozastawiali wjazdy do budynku. Przed rozpoczęciem posiedzenia głos zabrały osoby zaangażowane w tworzenie ustawy, jej implementację oraz monitoring procesu lustracyjnego - Jehor Sobolev, Karl Wołoch, Leonid Jemec, Dmytro Hnap i Agnieszka Piasecka.

Some description

Sprawdziło się powiedzenie „Gdzie dwóch Ukraińców, tam trzech hetmanów”. Na początku zgromadzeni byli podzieleni na trzy grupy. Każda miała swoje nagłośnienie, swoją muzykę i - wprawdzie zbliżone - swoje postulaty. Po krótkiej wymianie zdań, wzajemnym zagłuszaniu i licytacji kto zdobył się na więcej wyrzeczeń podczas Majdanu, okazało się, że dwie pierwsze grupy - zaproszeni przez deputowanych aktywiści z Kijowa i zwolennicy lustracji ze wschodniej Ukrainy, w tym Doniecka, Ługańska i Charkowa, którzy przyjechali na własną rękę - mają ten sam cel i mogą połączyć siły, co niezwłocznie uczynili. Trzecia grupa przypominająca opłacony protest, którą reprezentowali milczący emeryci z antyrządowymi hasłami (wzywającymi na przykład do lustracji nie ekipy Janukowycza, a Poroszenki i Jaceniuka), szybko zniknęła.

Lustracja to jeden z głównych wymogów Majdanu. Będziemy stać do samego końca, aż do zwycięstwa. Lustracja jest potrzebna, aby tacy ludzie jak Kiwalow, czy Klujew nie mogli wrócić do władzy. Konstytucyjny Sąd powinien odrzucić podanie o uznanie ustawy „O oczyszczeniu władzy” za niekonstytucyjną i umożliwić kontynuację pracy nad jej udoskonaleniem, zgodnie z zaleceniami Komisji Weneckiej - powiedział Jura, jeden z kilkudziesięciu mieszkańców Charkowa, który przybył dziś do Kijowa. Wierzy, że w ten sposób przyczynił się do uratowania lustracji.

Some description

Do sali rozpraw dostęp jest ograniczony, więc wczorajsze przedstawienie odgrywane było na dwóch scenach - wewnątrz sądu i na ulicy. Obydwie miały swoich łączników, dzięki czemu były stale poinformowane co się dzieje tam, gdzie akurat ich nie ma. Aktywiści, czekając na informacje ze środka i decyzje sądu przymocowali do ogrodzenia budynku niebiesko-żółte flagi, plakaty, a także siatkę maskującą. Dołączyli do niej baner z napisem „Nie po to chłopcy giną w walce z separatystami, aby ci separatyści wracali do władzy”. Na chodniku napisali z kolei farbą „Bóg wszystko widzi”.

„Osiągnęliśmy swój cel - sędziowie pocą się, boją i nie wiedzą co robić dalej” - powiedział do zgromadzonych Karl Wołoch, członek Społecznej Rady Lustracyjnej przy Ministerstwie Sprawiedliwości Ukrainy, podczas jednej z przerw w posiedzeniu. Do tego czasu, wewnątrz budynku, sędziowie zdążyli odrzucić dwa podania (złożone przez ministra sprawiedliwości Petrenkę i posła Jemca) o rozwiązanie kolegium. Kwestia ta została podniesiona, gdyż Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi postępowania przeciwko połowie składu sędziowskiego - sędziów podejrzewa się, między innymi, o wydawanie bezprawnych decyzji utwierdzających władzę Janukowycza. Odbiera im to prawo do orzekania.

Rozprawa przebiegała mozolnie. Na barkach sędziów spoczywała odpowiedzialność za dalszy los „oczyszczenia władzy”. Główną siłą decyzyjną okazał się w tym przypadku nacisk społeczny. Sędziowie wybierali pomiędzy wolą aktywistów (zachowanie w mocy ustawy lustracyjnej- usunięcie ze służby publicznej ludzi obalonego reżimu), dawnych urzędników spowinowaconych z Janukowyczem (uznanie ustawy za niekonstytucyjną, umożliwienie im powrotu na stanowiska), a własnym interesem (zachowanie posad, akceptacja społeczeństwa obywatelskiego i bezpieczeństwo). W tej grze wpływów, konstytucyjny porządek usunął się na drugi plan.

Ostatecznie więc, sędziowie nie podjęli żadnej konkretnej decyzji. Posiedzenie zawieszono i przeniesiono na nieokreślony termin. Jak komentują obecni na sali, kolegium było podzielone niemal na pół, w związku z czym, nie było w stanie podjąć żadnej konstruktywnej decyzji. Większość miała być za obaleniem ustawy, ale przeciwna frakcja nie dopuściła do takiego obrotu sprawy. Jak wynika z późniejszych reakcji deputowanych wstrzymanie orzecznictwa nie oznacza remisu, a cząstkowe zwycięstwo „lustratorów”. Daje bowiem czas, na wniesienie poprawek do kontrowersyjnych zapisów w ustawie oraz usunięcie skompromitowanych sędziów i obsadzenie ich stanowisk nowymi osobami.