Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Some description

Giennadij Jampoł od lat trenuje najmłodszych piłkarzy w miejscowościach Swatowe i Starobielsk. Wcześniej były to nieduże prowincjonalne drużyny młodzieżowe. Od roku - drużyny młodzieżowe w strefie ATO. Trenują bez względu na niespokojną sytuację, ciągłą obecność żołnierzy i coraz trudniejszą sytuację finansową. Co więcej, skład drużyn powiększył się w czasie trwania wojny o utalentowanych piłkarzy - uchodźców z Ługańska, którzy musieli wyjechać z okupowanego miasta. Giena przyjmuje wszystkich, którzy chcą grać w piłkę.
Pomimo tego, że praktycznie skończyło się finansowanie -  mer wszystkie zapasy z lokalnego budżetu przeznacza na pomoc ukraińskiej armii stacjonującej w jego rajonie - trener wie, że wojna kiedyś się skończy, a jeśli młodzi sportowcy ze strefy ATO mają zrobić w przyszłości karierę, będą musieli prezentować ten sam poziom, co inni piłkarze.
Giena nie poddaje się i nie pozwala zrezygnować z treningów młodym piłkarzom. Chociaż ze względu na "granicę", oddzielającą ukraińską i prorosyjską strefę, jeden z jego podopiecznych aby uniknąć blokady musiał 80-kilometrowy odcinek od swojej miejscowości do Swatowa pokonywać przez... Rosję. Droga zajmowała mu 23 godziny, ale przyjeżdżał, aż do zakończenia szkoły. 
Some description
Na szczęście, napisany przez nas zimą na ten temat materiał poruszył w Polsce wielu nieobojętnych ludzi, którzy postanowili pomóc upartemu trenerowi i pełnym entuzjazmu młodym piłkarzom. Niedawno do Swatowa i Starobielska dotarły nowe piłki oraz korki i stroje piłkarskie, na zakup których nie wszyscy mogli sobie pozwolić. Wielu z chłopców do tej pory trenowało w tenisówkach.
Ta akcja, choć jednorazowa, przyniosła dużo radości i dała chłopcom oraz ich trenerowi dodatkową motywację do wytrwałej pracy w trudnych warunkach. Kto wie, może któregoś z tych młodych piłkarzy zobaczymy kiedyś na europejskich stadionach?