Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Nie poddam się bez walki

Ukraiński koordynator projektu kuloodporni Marian Prysiazhniuk odwiedził rannych żołnierzy w miasteczku Irpiń, niedaleko Kijowa. Tam, z dala od wojennych wystrzałów i zgiełku miasta, leczą się ewakuowani z frontu Ukraińcy. To jedno z wielu takich miejsc.

Żołnierze byli w dobrym nastroju, widać było, że brakuje im kontaktu z cywilami rozumiejącymi ich problemy i wartości - komentuje wyjazd pracownik ‪ODF. Pochodzą z rożnych miast - Czernihowa, Połtawy, Charkowa, Lwowa, Chersonia. Nie zawsze mają w co się przebrać, dlatego nasze prezenty bardzo im się przydały. Przekazaliśmy dla nich ponad 100 koszulek z hasłem "Nie poddam się bez walki" - dodaje.

Some description

Napis to tytuł piosenki arcypopularnego ukraińskiego zespołu Okean Elzy, którego wokalista, Swiatosław Wakarczuk, jest poważanym aktywistą, mecenasem kultury i komentatorem życia społecznego. Po koncercie w Warszawie przekazali wolontariuszom komplet koszulek i poprosili aby dostarczyć je bohaterom ‪ze strefy ATO.

Będę nosił, niech "siepary" widzą i się boją! - zażartował Wasia, chłopak, który ledwo przeżył spotkanie z miną. Dzięki brawurowej akcji ratunkowej i wysokiej klasy leczeniu ma jedynie problem z chodzeniem. Do zdjęcia odstawił kule - Muszę wyglądać poważnie, niech wiedzą, że po nich wrócę - mówi, ustawiając się do pamiątkowej fotografii. Wcale nie żartuje. Większość rannych deklaruje chęć powrotu na front, kiedy tylko zdrowie im na to pozwoli - Chodzi nie tyle o zemstę, ile o dokończenie swojego zadania. Kto jeśli nie my będzie bronił ojczyzny? - tłumaczy Iwan, inny żołnierz, który być wkrótce wróci na wschód.

Some description

Choć to tylko koszulki, mają wielkie symboliczne znaczenie. Jak tłumaczy nam miejscowy lekarz, dla tych, którzy wracają z frontu, a ich fizyczne zdrowie jest stabilne, bardzo ważne staje się psychiczne wsparcie. Po każdej wizycie wolontariuszy atmosfera w szpitalu na kilka dni staje się niemal świąteczna. Potrzeba podobnych akcji jest ogromna. - Niewielkie podarunki, zdjęcia, występy - to rzeczy, na które oni czekają, które pozwalają oderwać się od wspomnień i własnych problemów. Rodzina tego nie zapewnia. Z troski, tylko użala się nad rannym i namawia go do powrotu do domu - opowiada lekarz.

W Irpiniu spędziliśmy całe popołudnie. Wydawać by się mogło, że to my mamy podnosić na duchu żołnierzy, ale wyszło na odwrót. Kiedy tylko udało się do nich zbliżyć, zdobyć zaufanie i rozweselić, zaczęli opowiadać niewiarygodne historie. Tragiczne, przerażające, heroiczne, niekiedy zabawne. Kiedy widzę mojego rówieśnika, który otarł się o śmierć, będzie kaleką, ale z podniesionym czołem zamierza pokonywać postawione przed nim wyzwania i co najważniejsze, pozostaje wierny swoim przekonaniom, to wierzę, że Ukraina zwycięży i szybko będzie się zmieniać na lepsze- relacjonuje Lidia, wolontariuszka, która pomogła dostać się do szpitala.