Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.  

Zgodnie z sowiecką tradycją do niedawna również na Ukrainie przed świętem 9 maja do szkół zapraszano weteranów Armii Czerwonej. Oficerowie batalionu ochotniczego Kijów-1 postanowili zamienić tę tradycję nową – zaprosili dzieci z kijowskiej szkoły do siebie, na spotkanie z żołnierzami, którzy wrócili ze strefy operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju.

Uczniowie przyszli na spotkanie w wyszywankach – tradycyjnych ukraińskich koszulach z kolorowym haftem, co – jak podkreśla Jurij, żołnierz batalionu – jest także nowym obyczajem. "Wcześniej w wyszywankach chodziły przeważnie dzieci na zachodniej Ukrainie. To, że teraz każdy kijowski uczeń także ją ma, to sprawa ostatniego roku" – tłumaczy.

Żołnierze opowiadali o swoim życiu na froncie, a dzieci zadawały pytania. Jak się okazało niebanalne. Co czują żołnierze w czasie ostrzału? Czy widzieli śmierć swoich towarzyszy? Jak się żyje bez rodziny przez tak długi czas?...

Każdy miał też okazję przekonać się co to znaczy być żołnierzem. Z pomocą weteranów ATO dzieci mogły założyć hełmy i kamizelki kuloodporne. Rzecz jasna, nie udało się ich powstrzymać od "zdobycia" samochodu opancerzonego, który wrócił z Donbasu razem z batalionem.

Some description

Some description

Some description