Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

 • 0
  zabici
 • 0
  aresztowani
 • 0
  osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

Federacja Rosyjska odpowiada za rozpowszechnianie terroryzmu i ekstremizmu we wschodniej Ukrainie

Wstęp

Z każdym dniem rośnie liczba ofiar w starciach pomiędzy siłami biorącymi udział w antyterrorystycznej operacji prowadzonej przez Ukrainę a grupami terrorystycznymi w obwodzie donieckim i ługańskim - również wśród osób cywilnych. Tymczasem rosyjskie władze jeszcze ani razu nie potępiły otwarcie terrorystycznych metod działań stronników tak zwanej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, które na Ukrainie są uważane za organizacje terrorystyczne. Przeciwnie, oficjalnie Moskwa broni interesów „separatystów”, oskarżając ukraińskie władze o prowadzenie „represyjnych działań” na wschodzie kraju i nawołując do zaprzestania antyterrorystycznej operacji.

Przedstawione w raporcie fakty świadczą, że to właśnie Federacja Rosyjska jest głównym „sponsorem i organizatorem” terroryzmu i separatyzmu na terenie wschodniej Ukrainy albowiem:

 • Z terenu Federacji Rosyjskiej na Ukrainę przedostają się bojownicy i trafia broń (w tym ciężki sprzęt – czołgi, wyrzutnie rakietowe, transportery opancerzone);
 • Służba Pograniczna FSB Federacji Rosyjskiej nie stwarza przeszkód dla przedostawania się bojowników i broni na Ukrainę. Co więcej, rosyjscy pogranicznicy otwarcie współpracują z terrorystami;
 • Obywatele Rosji jako ochotnicy walczą po stronie organizacji terrorystycznych „Doniecka Republika Ludowa” i „Ługańska Republika Ludowa”;
 • Organizowaniem wysyłki bojowników i broni na Ukrainę zajmują się legalne rosyjskie struktury (rosyjskie kozactwo).

03.06.2014 prezydent Federacji Rosyjskiej po raz kolejny zaprzeczył doniesieniom na temat obecności na terenie Ukrainy rosyjskich żołnierzy i instruktorów. „Żadnych sił wojskowych, żadnych rosyjskich instruktorów nie ma na południowym wschodzie Ukrainy” , - oświadczył Putin. Przypomnijmy, że podobne oświadczenia ze strony prezydenta Rosji wielokrotnie pobrzmiewały w czasie rosyjskiej okupacji Krymu. Wtedy Vladimir Putin równie kategorycznie zaprzeczał na temat obecności rosyjskich żołnierzy na terenie półwyspu, lecz kiedy doszło już do aneksji Krymu przyznał, że pod postacią tak zwanej „Krymskiej Samoobrony” działali rosyjscy żołnierze.

Należy zauważyć, że taktyka jaką dzisiaj stosuje Rosja na wschodzie Ukrainy w istotny sposób różni się od tej, jaką stosowała na Krymie. Kreml liczy nie na jednostki armii rosyjskiej, jak to miało miejsce na Półwyspie Krymskim, a na poszczególne grupy terrorystyczne. Rosja aktywnie wspiera je wysyłając broń i ludzi – rosyjscy „ochotnicy” biorą udział w działaniach wojennych na terenie Ukrainy po stronie grup terrorystów.

W celu zlikwidowania grup terrorystycznych działających w obwodzie donieckim i ługańskim, a także zapewnienia bezpieczeństwa w tych regionach, Ukraińskie Siły Zbrojne i Ukraińska Gwardia Narodowa (wchodzi w skład Ministerstwa Spraw Wewnętrznych) prowadzona jest Antyterrorystyczna Operacja (АТО). Według stanu na 11.06.2014 terroryści kontrolują mniejszą część tych obwodów. Warto zauważyć, że kontrolują oni rejony położone najbliżej rosyjskiej granicy, ponieważ właśnie z Rosji napływa główne wsparcie (bojownicy i uzbrojenie) dla terrorystów.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji prosimy o kontakt:

Andrey Osavolyuk – andriy.osavoliyk@odfoundation.eu  
Lyudmyla Kozlovska - lyudmylakozlovska@odfoundation.eu