Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

Odeska milicja odpowiada za śmierć 46 osób

02.05.2014 w Odessie doszło do starć pomiędzy rosyjskimi prowokatorami, uzbrojonymi w broń palną, a proukraińskimi aktywistami. W starciach zginęło co najmniej 46 osób. Fundacja „Otwarty Dialog” winą za wydarzenia obciąża miejscową milicję, która nie tylko, że nie zapobiegała starciom, ale w niektórych przypadkach działała po stronie prowokatorów.

Starcia w Odessie rozpoczęły się po tym, jak na spokojnie maszerującą przez miasto kolumnę proukraińskich aktywistów (ponad 1000 osób), nawołujących do zjednoczenia kraju, napadli prorosyjscy aktywiści z pałkami i granatami hukowymi (około 400 osób). Jak zauważono, niektórzy z prowokatorów posiadali broń palną (pistolety, automaty). W charakterze znaku rozpoznawczego nosili na rękach czerwone opaski. Opaski dostrzeżono też na rękach u niektórych funkcjonariuszy milicji.

Wobec liczebnej przewagi proukraińskich aktywistów wkrótce zaczęli oni odpierać napastników, którzy uciekając strzelali z broni palnej. Część prowokatorów zabarykadowała się z siedzibie związków zawodowych, skąd zaczęto prowadzić ogień. Strzelano do zwykłych ludzi i proukraińskich aktywistów, rzucano też w nich koktajlami Mołotowa. Z tego powodu w budynku wybuchł pożar. W jego wyniku zginęło ponad 40 osób (przede wszystkim w wyniku zatrucia tlenkiem węgla), ponad 120 osób doznało różnego rodzaju urazów. Wstępnie eksperci ustalili, że przyczyną pożaru w siedzibie związków zawodowych były koktajle Mołotowa, które rzucano z samego budynku.