Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

 • 0
  zabici
 • 0
  aresztowani
 • 0
  osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

Polityka likwidacji niezależnego dziennikarstwa na Ukrainie styczeń-luty 2014

Na skutek wydarzeń związanych z masowymi protestami na Ukrainie, w ciągu dwóch miesięcy (styczeń i luty 2014 roku ) zginął jeden dziennikarz, a około 130 zostało rannych i doznało urazów o różnym stopniu ciężkości.

Wstęp:
W okresie rewolucyjnych wydarzeń na Ukrainie można było zaobserwować trzy główne fazy narastania konfliktu pomiędzy demonstrantami a władzą:

 • 30.11.2013-01.12.2013 – rozpędzenie studentów na placu Niezależności oraz brutalne pobicie demonstrantów obok budynku Administracji Prezydenta Ukrainy.
 • 19.01.2014 – 22.01.2014 – starcia na ulicy Hruszewskiego i pierwsze oficjalne doniesienia na temat zabitych w wyniku starć.
 • 18.02.2014 – 20.02.2014 – szturm na placu Niepodległości i masowa pacyfikacja demonstrantów w centralnej części Kijowa.

Każdej z tych faz towarzyszyła przemoc wobec dziennikarzy – strzelano do nich broni pneumatycznej i palnej, bito, wielu zostało poszkodowanych na skutek wybuchów granatów hukowych i użycia gazu łzawiącego. W efekcie – jeden dziennikarz zginął, ponad dwustu zostało rannych. W większości przypadków siła wobec pracowników mediów została użyta celowo, po to, żeby utrudnić wykonywanie im pracy zawodowej i uniemożliwić składanie relacji na temat bieżących wydarzeń.

Pomimo dojścia na Ukrainie do władzy sił demokratycznych, przestępstwa popełnione przeciwko dziennikarzom nie zostały w całości wyjaśnione, a winni – nie zostali ukarani.

Poprzedni raport był poświęcony dziennikarzom, którzy zostali poszkodowani w okresie od 30.11.2013 do 01.12.2013. W bieżącym raporcie przytaczane są informacje, które dotyczą represji wobec dziennikarzy w dwóch ostatnich ostrych fazach konfliktu – w styczniu i lutym 2014 roku.ostatnich ostrych fazach konfliktu – w styczniu i lutym 2014 roku.