Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

Raport: Destabilizacja sytuacji na południu Ukrainy. Kto stoi za krwawymi wydarzeniami

Odeska tragedia – kolejny krok w planach Rosji mający na celu zdestabilizowanie sytuacji na Ukrainie. W wyniku zaplanowanych prowokacji w mieściedoszło do konfrontacji pomiędzy proukraińskimi aktywistami a ekstremistami. Zginęło 48 osób, ponad 200 zostało rannych.

Wstęp

W ślad za miastami wschodniej Ukrainy fala prowokacji i przemocy dotarła na południe kraju. 02.05.2014 w wyniku zaplanowanej prowokacji, w Odessie doszło starć pomiędzy ukraińskimi aktywistami a prorosyjskimi ekstremistami. W efekcie zginęło 48 osób, ponad 200 zostało rannych. W odeskiej siedzibie związków zawodowych, w niezwykle zagadkowych okolicznościach śmierć poniosły 42 osoby. Według wstępnych danych 32 z nich udusiły się wdychając opary chloroformu. Okoliczność ta pozwala twierdzić, że miało miejsce zaplanowane masowe zabójstwo, którego celem było zdyskredytowanie proukraińskich aktywistów.

Odpowiedzialność za te wydarzenia ponosi odeska milicja i lokalne organy władzy, które miały możliwość, lecz nie zapobiegły starciom. O zorganizowanie prowokacji Kijów oskarża rosyjskie służby specjalne oraz byłych ukraińskich urzędników, blisko związanych z Viktorem Yanukovychem, a mianowicie: Serhiya Arbuzova i Aleksandra Oleksandr Klymenko.

Władze Ukrainy deklarują pragnienie przeprowadzenie obiektywnego śledztwa w sprawie tragicznych wydarzeń w Odessie, lecz mimo to, głównym zleceniodawcom i organizatorom, podobnie jak wcześniej, udaje się uniknąć odpowiedzialności. Tym samym władze w kraju demonstrują całkowity brak gotowości do przeciwstawienia się ekstremizmowi i separatyzmowi na terenie południowo-wschodniej Ukrainy. Jedynym sposobem uniknięcia jeszcze większej liczby ludzkich ofiar po obu stronach, są bardziej stanowcze działania demokratycznych krajów w zakresie udzielenia pomocy Ukrainie.