Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

Raport dotyczący Euromajdanu

Po tym, jak rząd podjął decyzję o wstrzymaniu podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską (UE) i postawił na rozwój stosunków handlowo-gospodarczych z Rosją, w Kijowie i innych obwodach od trzech i pół tygodnia trwają antyrządowe akcje protestacyjne – największe akcje o charakterze masowym w ciągu ostatnich 20 lat historii niepodległej Ukrainy.

Czwartą niedzielę pod rząd na centralny plac w Kijowie przychodzi od 200 tysięcy do pół miliona osób, w proteście przeciwko polityce władz, korupcji w państwie, brutalnym pobiciom demonstrantów i dziennikarzy, żądając dymisji rządu i prezydenta, ogłoszenia powtórnych wyborów parlamentarnych, wznowienia kursu integracji europejskiej. Parlament Europejski wyraził solidarność dla protestów ukraińskiego społeczeństwa obywatelskiego zaznaczając, że „w każdej demokracji mogą zostać ogłoszone nowe wybory, jeśli istnieje potrzeba przywrócenia narodowej legitymizacji”. Przedstawiciele rządu i proprezydenckiej partii w swoich publicznych oświadczeniach otwarcie zaprezentowali niepoprawny stosunek wobec setek tysięcy protestujących. Premier i proprezydencka partia nazywają protestujących ludzi „prowokatorami”, „nacjonalistami”, „ekstremistami”, „przestępcami”, „puczystami”.