Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

  • 0
    zabici
  • 0
    aresztowani
  • 0
    osoby zaginione
»
Pełna lista

Raporty

W wyniku starć pomiędzy demonstrantami a milicją, w ciągu ostatniej doby w Kijowie zginęło co najmniej 25 osób

18.02.2014 w Kijowie starcia pomiędzy demonstrantami a milicją wybuchły z nową siłą. Dziesiątki ludzi zginęło, ponad tysiąc osób zostało rannych. Szpitale są przepełnione, władza wykorzystała rozejm[1], aby zmobilizować siły i podjąć decyzję w sprawie siłowego rozwiązania konfliktu. Bez jakichkolwiek podstaw prawnych w Kijowie de facto wprowadzono stan wyjątkowy – drogi wjazdowe do miasta zostały zamknięte, ruch na ulicach ograniczony, transport publiczny praktycznie w całości został sparaliżowany, na ulicach dochodzi do ekscesów z udziałem nieznanych ludzi, którzy z broni palnej strzelają do demonstrantów i dziennikarzy.

Kolejny etap starć pomiędzy aktywistami antyrządowych protestów a milicją rozpoczął się rano 18.02.2014. Protestujący kolumną ruszyli w stronę budynku parlamentu domagając się od prezydenckiej partii pójścia na kompromis i przyjęcia nowej redakcji Konstytucji, która w znaczny sposób ogranicza prerogatywy prezydenta. Prorządowa partia odmówiła jednak zarejestrowania projektu ustawy zgłoszonego przez opozycję. Demonstranci zostali zatrzymani przez milicyjne barierki. W krótkim czasie w dzielnicy rządowej powstało kilka ognisk zapalnych. Pod wieczór aktywiści antyrządowych protestów zostali wyparci w stronę placu Niepodległości, po czym siły służb specjalnych przystąpiły do jego szturmu.