Projekt został zamknięty
zapraszamy na stronę otwartego dialogu do szczegółowych raportów (pomoc humanitarna)
Celem platformy maidan24.pl, prowadzonej przez Fundację Otwarty Dialog, jest przekazywanie na bieżąco informacji od wolonatriuszy i obserwatorów Fundacji przebywających na Ukranie.
RSS NEWS

Prace polowe w strefie ATO

Na wschodniej Ukrainie akcja antyterrorystyczna trwa od ponad oku. Na wielu wcześniej uprawianych ziemiach znajdują się teraz ukraińskie pozycje, a niektóre pola są zaminowane.

Proukraiński rajd samochodowy w obwodzie ługańskim

Na drogach wschodniej Ukrainy można teraz najczęściej zobaczyć pojazdy wojskowe albo lokalne samochody, przewożące miejscowych mieszkańców na nieduże odległości. Drogi wiodące na wschód w strefie ATO prowadzą "donikąd", to znaczy opierają się o granice okupowanych terytoriów. Ale od czasu do czasu ma miejsce coś takiego, jak niedawna akcja w obwodzie ługańskim.

Młodzi piłkarze w strefie ATO

Przez ostatnie dni dużo mówimy o wielkim sporcie. Ukraiński klub piłkarski z Dniepropietrowska pokazał wysoki poziom w finale walki o puchar Ligi Europy. Gdzie zaczynają swoją karierę ukraińscy piłkarze? Często - w małych miasteczkach pod okiem lokalnych trenerów. 

Andrij i Sasza - historia dwóch rannych weteranów ATO

Poznali się w szpitalu we Lwowie, gdzie przez ostatnie 9 miesięcy leżeli w jednym pokoju. W tym czasie Andrij uczył się żyć bez nogi i na nowo władać lewą ręką. Sasza także wielokrotnie był bliski amputacji jednej z nóg, ale lekarze zrobili wszystko, żeby ją uratować.

Syndrom ATO

Zespół stresu bojowego, nazywany na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny syndromem ATO, to coraz częściej zauważany problem. Ogromna rzesza żołnierzy w strefie ATO to ochotnicy, którzy zupełnie nie byli przygotowani do tego, czym jest wojna

Nowe pokolenie – nowa symbolika. W przededniu Dnia Zwycięstwa

Kolejny symbol sowieckiej historii – Dzień Zwycięstwa 9 maja, jest powoli wypierany przez nową ukraińską historię i symbolikę. Ukraina ma nowych bohaterów, z którymi chce się identyfikować.

Zwyczajny bohater

To historia Mychajła – niezwykłego człowieka, obywatela Ukrainy, który za uczestnictwo w EuroMajdanie zapłacił bardzo wysoką cenę. Pomimo wielu operacji jego życie wciąż jest zagrożone.

Represje:

 • 0
  zabici
 • 0
  aresztowani
 • 0
  osoby zaginione
»
Pełna lista

Jak pomóc

BOHATER Z MAJDANU POTRZEBUJE POMOCY

Jurij Borodin urodził się 8 grudnia 1993 r. w Bakczysaraju na Krymie. Z wykształcenia technik – mechanik i kierowca. Z zamiłowania ratownik morski i górski. Kilka miesięcy przed wydarzeniami na Majdanie przeniósł się wraz z matką i bratem do Kijowa. W stolicy Ukrainy 28-letni brat Jurija, chory na stwardnienie rozsiane miał szansę na profesjonalną opiekę medyczną. Z ojcem, który pozostał na Krymie Jurij nie utrzymuje kontaktu.

Podczas walk na Majdanie w nocy z 20 na 21 stycznia 2014 r. wybuch granatu uszkodził mu oko. Dzięki interwencji lekarzy Majdanu został przewieziony na leczenie do Polski, do Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie, gdzie poddany został operacji oka. W szpitalu przebywał od 8 lutego do 14 lutego 2014 r. Lekarze stwierdzili u niego poważny uraz prawego oka (wylew krwi do komory ciała szklistego, pourazowe uszkodzenie plamki ). Po operacji przez 3 miesiące konieczny był stały nadzór i konsultacje lekarskie. Przez najbliższe trzy lata Jurij nie będzie mógł uprawiać sportów ekstremalnych, ani wykonywać ciężkich prac fizycznych. Nigdy też nie odzyska w pełni widzenia w prawym oku.

Po wyjściu ze szpitala Jurij zamieszkał w hostelu, następnie został przeniesiony do Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży, gdzie przebywał na koszt m. St. Warszawy. Podczas pobytu w szpitalu, mieszkając w hostelu i ECWM otrzymywał diety żywieniowe ze środków Fundacji Edukacja dla Demokracji przeznaczonych na pomoc rannym z Majdanu leczonym w Polsce. Obecnie Jurij mieszka u ukraińskiej rodziny w Warszawie i pozbawiony jest środków do życia. Ze względu na niemożność powrotu do okupowanego przez Rosję Krymu i trudną sytuację materialną rodziny, Jurij zdecydował się zostać w Polsce. Na razie intensywnie uczy się języka polskiego,  chciałby rozpocząć studia na Politechnice i dostać pracę. Liczy, że będzie mógł w przyszłości pomóc choremu bratu i matce, przebywającym w Kijowie.

Jego matka w lutym podczas najkrwawszych walk na Majdanie pracowała jako pielęgniarka. Nie otrzymała jednak żadnej pomocy ze strony ukraińskich władz, a koszty wynajmowanego mieszkania w Kijowie przekraczają zarobki rodziny.

Fundacja przekazała Jurijowi środki w wysokości 800 zł. 

Jeśli chcesz wspomóc Jurija Borodina możesz przekazać pieniądze na konto Fundacji z dopiskiem Jurij Borodin.

PL79 2490 0005 0000 4600 7912 6269
Alior Bank SA
Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW
Przy wpłatach z kont polskich banków wystarczy sam nr 79 2490 0005 0000 4600 7912 6269 

 

POMOC DLA UKRAINY

Obok misji obserwacyjnych oraz realizacji celów statutowych, Fundacja aktywnie włączyła się w pomoc dla Ukrainy po wydarzeniach EuroMajdanu.

Do tej pory udało nam się pomóc rannym aktywistom Majdanu, finansując operacje, zabiegi, opiekę medyczną oraz zapewniając wsparcie psychologiczne. Z darowizn sfinansowaliśmy m.in. protezę oka i operację czerkaskiego aktywisty Anatolia Zaremby oraz protezę ręki dla członka EuroMajdanu Andreya Zhupnika w wysokości 10 tys. USD. Fundacja zajmuje się też w Polsce pięcioma rodzinami, które zdecydowały się opuścić Krym. Wsparcie obejmuje zapewnienie zakwaterowania, wyżywienia, dostępu do edukacji dla dzieci i adaptacji do życia w nowych warunkach.

Na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych, strzegących wschodniej granicy przekazaliśmy też umundurowanie oraz środki ochrony życia.

Prosimy o wpłatę środków. Przelew opatrzyć tytułem: POMOC DLA UKRAINY

PL79 2490 0005 0000 4600 7912 6269
Alior Bank SA
Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW
Przy wpłatach z kont polskich banków wystarczy sam nr 79 2490 0005 0000 4600 7912 6269

MISJE OBSERWACYJNE

Fundacja organizuje międzynarodowe misje obserwacyjne, dokumentując m.in. naruszenia praw człowieka oraz naruszenia praw wyborczych. Fundacja skupia się na monitorowaniu sytuacji społeczno – politycznej, szczególnie w okresie wyborów prezydenckich, parlamentarnych i lokalnych na obszarze postsowieckim. 

Nasi obserwatorzy monitorowali m. in. wybory na Ukrainie w 2010 r. oraz przebieg procesów opozycjonistów w Kazachstanie po tragicznych wydarzeniach w Zhanaozen. Od stycznia do kwietnia 2014 r. nasi wolontariusze byli także obecni na Ukrainie, gdzie dokumentowali przejawy łamania praw człowieka podczas wydarzeń związnych z EuroMajdanem i rosyjską interwencją na Krymie.

Obecnie organizujemy międzynarodową misję monitorującą ukraińskie wybory prezydenckie 2014 r., z udziałem obserwatorów z krajów Unii Europejskiej.

Prosimy o wpłatę środków. Przelew opatrzyć tytułem: MISJE OBSERWACYJNE

PL79 2490 0005 0000 4600 7912 6269
Alior Bank SA
Kod BIC/SWIFT ALBPPLPW
Przy wpłatach z kont polskich banków wystarczy sam nr 79 2490 0005 0000 4600 7912 6269

POMOC DLA RODZINY ZOLNIERZA Z KRYMU

Do Fundacji Otwarty Dialog zwróciła się Anna, żona żołnierza ukraińskiej armii Aleksandra Boyko. Anna i Aleksandr z trójką dzieci zostali zmuszeni do opuszczenia Krymu i przeniesienia się na teren macierzystej Ukrainy, ponieważ życie i zdrowie żołnierzy oraz członków ich rodzin znalazło się w dużym niebezpieczeństwie. Wciąż byli poddawani presji moralnej i groźbom ze strony rosyjskich okupantów.

Jednym z głównych problemów, z jakim boryka się rodzina jest pomoc medyczna dla 12 letniego syna Pavla. Niedawno, 17.02.2014 u chłopca stwierdzono cukrzycę 1 typu, dlatego teraz musi stale przyjmować insulinę. By nie dopuścić do gwałtownego spadku cukru, i w konsekwencji śpiączki cukrzycowej, trzeba regularnie mierzyć poziom cukru w krwi przy pomocy pasków testowych, na które rodzina wydaje 75 euro miesięcznie. W związku z wyżej przedstawioną sytuacją, rodzina Boyko zwróciła się do Fundacji Otwarty Dialog z prośbą o pomoc.

Czego potrzeba rodzinie:

Oprócz konieczności poszukiwania pracy i uzyskania stałego mieszkania, przed rodziną stoi kwestia leczenia syna, u którego zdiagnozowano cukrzycę. W tym celu są potrzebne:

 • Testy paskowe do pomiaru poziomu cukru we krwi;
 • Igły do penu insulinowego, za pomocą którego wstrzykuje się insulinę;
 • Leki insulinowe actrapid (po trzy – cztery zastrzyki dziennie) i protafan (po dwa zastrzyki dziennie).

Fundacja przekazała Annie 2 tysiące hrywien na zakup leków dla syna, jednak ta pomoc finansowa pokrywa tylko wydatki związane z tymczasowymi metodami leczenia Pavla. Żeby osiągnąć i utrzymać stan remisji choroby, oraz zapobiec skutkom niepełnosprawności, Pavel potrzebuje leczenia przy pomocy pompy insulinowej Paradigm VEO, która automatycznie wyłącza podawanie insuliny, zapobiegając w ten sposób śpiączce. Koszt takiej pompy to ponad 50 tys. UAH (około 4,3  tys. eurо). Pavel otrzymał tez zalecenie odbycia leczenia w sanatorium dla dzieci z cukrzycą.

Materialnej pomocy dla rodziny możecie Państwo udzielać przekazując pieniądze na konto bankowe Aleksandra Boyko:

Karta numer 5900090000032835941
Odbiorca: filia AT „IMEKSBANK” w Odessie
Kod MFO 388584, Kod EDRPOU 33658252
Konto numer 26205009316703
W tytule płatności należy wpisać: do przekazania na konto osobiste Nr 26208936967998 Boyko Aleksandr Aleksandrovych 

Więcej informacji